
Som väntat har US Supreme Court gjort tummen ned för Trumps olagliga tullar. Han har struntat i att det är Kongressen som ska fatta beslut i sådana frågor och vränger medvetet lagen genom att peka på ett fånigt undantag för krislägen (för tullbeslut runtom jordklotet).
Att han struntar i lagen visste vi sedan tidigare med anledning av hans egen livsföring. Nu är hans odemokratiska strategi fullständigt klar. Även hans ord efter beskedet om nederlaget i US Supreme Court är ett bevis. Han sa något i stil med ” att vi måste ta tag i domstolarna”. Precis motsatsen till vad som ska gälla i en rättsstat där det är domstolarna som ska kontrollera den verkställande makten.
Visst är det bra att de höga juristerna fått nog. Och Trumps hårda ord och attityder kommer säkert att förstärka deras kritik av honom. De ser – precis som många kloka svenskar – att han är en fiende till demokratin och en stat under lagen. Den enda linje Trump respekterar är hans egen. Alltså en åsikt som såväl Hitler, Stalin, Putin och andra diktatorer gillat. Att Trump dessutom är en människa utan rimlig moral gör saken förstås inte bättre. En större mobbare, sexist, snyltare (på ämbetet) och skrävlare är svår att peka ut i dagens politik.
Vi ser en person som helt enkelt inte är mogen rollen som president i USA. Visst är han vald av folket. Men det bekräftar bara det problem som Churchill förknippade med demokrati. En svårighet som trots allt innebar att andra politiska system förblev sämre. Ändå lägrar sig en skam över USA och Trump. Något som säkert historieböckerna kommer att tala mycket och länge om.
Torsten Sandström

