I vår gamla Regeringsform (RF) löd portalparagrafen:

1 kap. Statsskickets grunder

1 § All offentlig makt i Sverige utgår från folket.

Denna goda regel har i praktiken ersatts. Numera lyder portalparagrafen:

1 kap. Statsskickets grunder

1 § All offentlig makt i Sverige utgår från massmediernas jounalister.

Förklaringen är de svenska massmediernas dominans av journalister från vänstern. De nöjer sig inte längre med att rapportera om vad som faktiskt sker i samhället. De vill diktera Sveriges politik.

Den som bläddrar i svenska gammelmedier ser det. Och om du knäpper på SR eller SVT likaså. För en jurist är en halv timme framför statsfinansierade Rapport eller Aktuellt närmast en psykedelisk upplevelse.

Just nu gäller saken Israels krig mot Hamas i Gaza. Att kriget riktas mot nutidens främsta skurkar – Hamas terrorister – nämns knappast. Att de ständig nästlar sig in i privata och publika miljöer (tex sjukhus) för att där få skydd pratas det sällan om. Att de uppmanar till oordning – med vapnens hjälp – i matköer sägs det heller knappast något om. Däremot pratas det nästan bara om att civila och särskilt barn omkommer. Orsaken till enögdheten är att majoriteten av Sveriges journalister närmast ignorerar Hamas och bara ser på Isaraels soldater som försöker slå ut de terrorister som startat kriget (och forfarande har gisslan i sitt våld).

På SVT igår fick propagandan en än högre nivå. Som vanligt genom intervjuer med personer som delar journalisternas syn och inte hårt kritiserar Hamas. I går kväll var det en engelsk lokalanställd från Rädda barnen – illröd i ansiktet av upphetsning – som med gäll röst skrek att barnsvälten nått en ”tipping-point”. Detta socio-psykologiska flumbegrepp används som bekant numera för att framkalla masskräck. Alltså nära döden upplevelser. Det tidigare gummibegreppet ”strukturer” räcker alltså inte längre. Nu knackar i stället döden på din dörr.

Det som skett i klimatdebatten händer med andra ord nu i Gaza. Om man ska lyssna till vänsterns journalister – som för den politiska propagandan framåt – ska den svenska regeringen tvingas lyda. Trycket är massivt. Vilken regering vågar bli kallad barnamördare?

På så vis har flertalet av gammelmediernas journalister faktiskt blivit styrande i kungariket Sverige. Så funkar mediesamhället helt enkelt numera. Men så står det förstås inte i grundlagen. Så vill jag som jurist inte heller ha det. Men idag säger regeringen att man ska verka för att pausa EU:s handelsavtal med Israel.

Du och jag betalar allstå pengar ill SR/SVT för att de ska styra landet. I Sovjetunionen kallades det ”Pravda” – alltså sanning.

Torsten Sandström

Please follow and like us: