
Sommartid syns de svåra skavankerna tydligt inom svenska gammelmedier. Trots att vänsterns journalister är på semester håller man igång med juniorlagets hjälp. Det fåtal bossar som är kvar på redaktionerna sysslar med vad som helst för att fylla ett utbud som ändå närmast är anorektiskt. Ett svenskt folk som vill veta vad som händer i världen serveras rena barkbrödet som kost.
Toppnyheten i SVT:s Rapport 19.30 den 22/7 var följande:
”Att barn skriker behöver inte bero på att föräldrarna gör något fel”
Uppgifterna sades bygga på forskning av en professor i psykologi från Uppsala. Det är tyvärr kännetecknande för denna disciplin vid landets lärosäten att man sysslar med problem som inte kan utredas med vetenskapliga metoder. Trovärdiga bevis saknas nämligen. För övrigt rör det sig ofta om skeenden som inte kräver någon forskning. Man kan nämligen bara gisssa över varför en hund skäller eller ett eller barn skriker. Inte ens om barnet kan tala är det fullt säkert att den unges svar rörande ett skrik är sant i vetenskaplig mening. Den lille kan ju påstå att något gör ont då det i sjäva verket är belöning (godis) krabaten är ute efter.
Allt detta vet ju kritiska människor som inte vistats en dag på ett universitet. Men för redaktionen på Rapport blir professorns fånerier dagens nyhet. Det är faktiskt patetiskt.
Typiskt nog följdes dagens dravel upp med ännu en icke-nyhet som resdaktionen anser värd den publik som tvingas betala för SVT. Nu påstod Rapport ”att ett svenskt IT-företag bara anställer personal med autism”. Man undrar hur ett sådant företag ska kunna ta emot och leverera order med full kontroll genom personer med autism? Nu vet ju den välinformerade att diagnosen autism kan omfatta såväl riktigt svåra störningar som personer som beter sig om vem som helst – alltså som du och jag – men som läkare stämplat en diagnos på. Det politiska budskapet var att anställa autister, så funkar dataindustri. Man häpnar. Efter en kortare paus visade det sig dock att anställningarna varit tidsbegränsade och finansierats av Arbetsförmedlingen! Ridå!
Så är en kväll framför statstelevisionens nyhetsprogram. Public service kallas det. Offentligt dravel med politisk vinkling vore en mer korrekt benämning. SVT:s framtid borde inte vara ljus.
Torsten Sandström

