
Det svenska mediala samhället är snedvridet. Det värsta är att det sker avsiktligt. Information som vänsterns journalister – de är många – inte gillar hålls utanför reportagen eller tonas ned. Däremot blåses händelser upp som stämmer med rapportörerna egna politiska tänk.
Tänk bara på den ännu pågående Expo-kampanjen. Senast i P1 God morgon världen (idag den 20/7) hörde jag ett inlägg i saken. Hängningen i Umeå av dockor med kläder från nazismens koncentrationsläger har däremot sopats under mattan. Hängningen är en rasistisk demonstration mot Isarel.
Därför är det bra att SvD idag på ledarsidan publicerar en text av Gunna Hökmark. Han konstaterar retoriskt: det är som att Hamas inte deltar i kriget i Gaza. Han sätter alltså fingret på vänsterjournalisternas dominans av flödet av nyheter och åsiktsreportage. Hamas aktioner då och nu är orsaken till vad som händer i Gaza idag.
Det tragikomiska är att SvD själv samma dag bekräftar Hökmarks kritik. På två sidor lyckas journalisten Emmelou Tuvhag rapportera om Gaza med skygglapparna på rörande Hamas hänsynslösa krigsföring (i strid mot krigets lagar). Alla upplysta vet att Hamas terrorister inte skyr några medel. Ändå skriver Tuvhag enbart om Israels krig som om det vore folkrättsbrott. Detta som vanligt med hjälp av en professor som ställt upp. Visserligen nämns att Hamas startat kriget. Men inget sägs om hur Hamas dagligen använder folket och dess lidande som verktyg i kriget.
Om Hamas lagt ned vapnen och befriat gisslan hade kriget varit slut. Men Hamas ger sig inte. Man piskar med vapen fram oroligheter i matköerna för att själv återfå makten över utedlning av maten (som man tidigare sålt dyrt till folket för egen nytta). Enligt Israel är det förklaringen till att man inte vill låta FN vara med i mathanteringen. FN har visat sig opålitligt och undfallande gentemot Hamas. Inte undra på då ma använt sig av lokalanställda med närhet till Hamas.
På så vis blixtbelyser SvD sina egna och andra gammelmediers problem. Man vet kanske vad som sker och vad Hamas gör. Men rapporterar om något annat.
Läs Hökmarks text i länken nedan!
Torsten Sandström
https://esvd.svd.se/shared/article/det-ar-som-att-hamas-inte-deltar-i-kriget/9doWkU_8

