
Lite trött efter gårdagens firande av en familjegolftävling i Båstad surfar jag slappt på DN.se. Mitt första intryck är att tidningen är lika slö som jag. I stort sett inget viktigt nytt och viktigt presenteras.
Men jag ser ändå den linje som jag ägnat många tidigare bloggar åt att kritisera. Alltså övergången från fakta- till åsiktsjournalistik. Omkring 80% av textmassan rör nämligen inte faktiska skeenden i samhället (eller världen) utan skribenternas ambition att sprida sina högst personliga syn på livet.
Därför ser man en tydlig linje: identitetsfrågor. Det rör alltså berättelser om livskriser, sjukdomar, önskningar om förändring osv – ofta med anknytning till en viss person som är mer eller mindre känd. Ett annat återkommande tema rör vinklingar av det återkommande skräcksamtal som knyter an till ett varmare klimatet. Inte så att DN analyserar vad som verkligen sker på jorden och i atmosfären (vilket är centralt), utan hur olika människor eller journalisten själva upplever värmen och hur den kan påverka det egna livet.
Generellt sett tycker jag mig därför se en strävan efter att för läsaren framhäva ett psykologiskt perspektiv på tillvaron. Med detta menar jag inte en vetenskaplig bildprojektion, ty enligt min mening (och många andras inom forskningssamhället) har psykologin uppenbara problem med att bygga vetenskap i den meningen att absoluta sanningar produceras. Vad som händer i vår hjärna är helt enkelt dolt för samhällsvetare! Förklaringen är enkel. Berättelser om hur och varför människor reagerar på visst sätt blir av naturliga skäl flummiga. Siegmund Freud är ett varnande typexempel. Hans analyser av våra drömmar är inte alls ointressanta, men i grunden baserat på våldsamma spekulationer. Ibland rena farsen.
I DN:s fall blir det därför – liksom för Freud – fråga om att försöka påverka läsarna i den riktning som journalisten ifråga själv önskar. Inför höstens val blir en sådan medial ambition närmast samhällsfarlig. Då c:a 70% av skribenterna röstar rödgrönt så kommer tyvärr den publik som tar del av DN att indoktrineras. Min personliga åsikt är att vänsterliberaler inte ger politiska svar som löser Världens eller Sveriges problem. Man framför enbart drömmar om en politisk framtid. Även om DN:s chefredaktör tjatar om att DN vill presentera en ”human” bild av verkligheten så blir resultatet alltså samhällsfarligt.
Torsten Sandström

