Så här utövar en mängd svenska journalister sitt yrke. Wikimedia

Tystnaden om vänsterjournalisternas makt över den politiska bevakningen är isande. Majoriteten (inte alla således) inom skrået propagerar vid nyhetspresentationer. De egna åsikterna skallar. Uppförsbacken för Tidöfolket blir därför svår, men inte omöjlig. I valet 2022 var högern pressad vid motsvarande tid. Men erövrade de osäkra väljarna och vann. Även om detta och den höga procenten ännu osäkra väljare berättar svenska medier inte om. Man har nämligen segervittring för de rödgröna! På så vis menar jag att svenska journalister styr nationens politik. Utan dem gissar jag att bara 30 % röstat rödgrönt.

Med skam stod alltså hösten 2022 majoriteten av de medieanställda som propagerat för sina åsikter. Tidögänget segrade som bekant. Lika offside var alla opinionsinstitut som i sina ”stöddiga”profetior länge bedömt läget fel och vilkas prognoser journalisterna utnyttjat som vapen i sin kamp (i enlighet med den sk bandwagon effekt). Varför kan det inte samma sak ske även denna höst?

Ett av de senaste och mest infama propagandainslagen rör angreppen på statsministerns hustru för hennes kurser i mental hälsa. Man vänder denna prästs lagliga och inte ovanliga själsbusiness mot statsministern! Yrket bygger ju på att söka bota själsliga flimmer. Men journalister skyr inga medel. De har ju alltid rätt, menar de. Det som sker är nästan ett rekord i hur tydligt vänsterdrevet kan gå loss inför valet. Vad sägs om rubrikerna i den tidning som kallar sig moderat, dvs SvD den 26/6:

Birgitta Ed beskrivs som sänke. Gör alla fel.

och

Paret Kristersson pekas ut: ”Folk är förbannade”

Tala om en jakt på Kristerssons! Aftonbladet har startat drevet och SvD hoppar villigt på. Jag menar att svenska medier agerar pressetiskt vidrigt mot en privatperson. Statsministerns fru – en privat person – används i valet som ett tillhygge. Hon har inte gjort något brottsligt och inte heller något i strid mot svensk rätt, vad jag vet. Låt Svenska kyrkan själv bestämma gränserna för sin närmast privata verksamhet. Men medierna löper amok. Viljan till propaganda kan knappast bli tydligare.

Torsten Sandström

Please follow and like us: